Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2017: Ο Χάρης Χριστοδουλίδης πρωταθλητής σπόρτιγκ

By

γράφει ο Ανδρέας Λαζανίτης

Κωσταντίνος Αριστοφάνους και Ντίνος Κωνσταντίνου ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος
Πρωταθλητής στους βετεράνους ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους σούπερ βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας

Με 14 βαθμούς ποινής (β.π), ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Χάρης Χριστοδουλίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής σπόρτιγκ, στο φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ που διοργανώνει η ΣΚΟΚ. Στη δεύτερη θέση με 16 β.π ισοβάθμησαν οι Ντίνος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΜ και Κωνσταντίνος Αριστοφάνους του ΣΚΟΛΑΡ, ενώ στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ με 21 β.π και την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος συμπλήρωσαν, ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ με 22 β.π και ο Γιώργος Αριστείδης της ΣΕΛ με 23 β.π.

Το φετινό πρωτάθλημα στο αγώνισμα του σπόρτιγκ περιλάμβανε 8 αγώνες από τους οποίους για κάθε αθλητή μέτρησαν τα έξι καλύτερα αποτελέσματα, με το σύστημα των βαθμών ποινής (β.π), δηλαδή η διαφορά των επιτυχιών κάθε σκοπευτή, από το αποτέλεσμα του νικητή κάθε αγώνα, ο οποίος βαθμολογείται με μηδέν βαθμούς ποινής.

Ο Χάρης Χριστοδουλίδης, αναδείχθηκε πρωταθλητής, παρά το γεγονός ότι δεν κέρδισε ούτε ένα από τους 8 αγώνες της περιόδου, χάρη στο μεγάλο βαθμό σταθερότητας που επέδειξε σε όλους τους αγώνες αφού στους 7 από τους 8 βρισκόταν στην πρώτη δεκάδα της κατάταξης, ενώ σε τρεις αγώνες πλασαρίστηκε στην πρώτη πεντάδα. Ο δευτεραθλητής Κωνσταντίνος Αριστοφάνους ήταν ο μόνος που κατάφερε να κερδίσει δυο αγώνες («Κύπελλο Λευκωσίας» και «Παγκύπριοι Διασωματειακοί Αγώνες»), ενώ άλλοι 6 σκοπευτές κέρδισαν τους άλλους 6 αγώνες. Ο Γιάννος Αντωνίου (ΣΚΟΛΕΥ) κέρδισε το «Κύπελλο Λεμεσού», ο Ντίνος Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΜ) το «Κύπελλο Πάφου», ο Γιώργος Αριστείδης (ΣΕΛ) το «Κύπελλο Παραλιμνίου», ο Άγγελος Αβραάμ (ΣΚΟΛΕΜ) το «Κύπελλο Λάρνακας», ο Πάμπος Χατζημιχαήλ (ΣΚΟΑΜ) το «Κύπελλο Κερύνειας» και ο Πέτρος Ιωάννου (ΣΚΟΛΕΥ) το «Κύπελλο Αμμοχώστ

Στην κατηγορία των βετεράνων πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κωστάκης Κωνσταντίνου του ΣΚΟΛΑΡ με 46 β.π, ενώ στη δεύτερη θέση ισοβάθμησαν οι Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ και Γιάννος Νεοφύτου της ΣΚΟΛΕΥ με 73 β.π. Ο συναθλητής του Ευάγγελος Καραβόλιας με 113 β.π εξασφάλισε τον τίτλο του πρωταθλητή στους σούπερ βετεράνους (άνω των 65 χρόνων), ενώ δευτεραθλητής στην κατηγορία αναδείχτηκε ο Γιώργος Ευστρατίου της ΣΕΛ με 148 β.π και τριταθλητής ο Νίκος Πετρίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 157 β.π.

Τα έπαθλα στους πρωταθλητές, θα απονεμηθούν στην ετήσια τελετή βράβευσης της ΣΚΟΚ, την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου στο Ολυμπιακό Μέγαρο στη Λευκωσία.

Ίσως σας αρέσουν

Hot News

post-image
Σταθερός Στόχος

Αυτό το Σαββατοκύριακο τελικά οι αγώνες της ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ

Ένα μήνα μετά την αναβολή των διασυλλογικών αγώνων αεροβόλων όπλων Α κατηγορίας του Σκοπευτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης «ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ», οι οποίοι...
Διαβάστε Περισσότερα
post-image

Γαμπιεράκης Γιώργος & Μακράκη Ειρήνη πρωταγωνιστές των ΛΣΤ’ Φθινοπωρινών Αγώνων του ΣΟΑ-ΑΣΟΕΕ

Για 36η χρονιά ο Σκοπευτικός Όμιλος Αποφοίτων ΑΣΟΕΕ διοργάνωσε τους Φθινοπωρινούς Αγώνες Αεροβόλων και Πυροβόλων Όπλων Α κατηγορίας Στο...