κύπρος πρωτάθλημα κυνηγετικών συλλόγων

Κύπρος: Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πρωτάθλημα Κυνηγετικών Συλλόγων της Επαρχίας Λευκωσίας

By

γράφει ο Ανδρέας Λαζανίτης

Οι πρωταθλητές της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας 2016
Στο φετινό πρωτάθλημα πήραν μέρος πάνω από 200 αθλητές ενώ στην ομαδική κατάταξη συμμετείχαν 15 ομάδες
Πρωταθλήτρια η ομάδα του Κ.Σ. “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών, ενώ στους κυνηγούς πρώτευσε ο Ηλίας Χαραλάμπους, στους σκοπευτές ο Πέτρος Ιωάννου και στους έφηβους ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης

Με τις συμμετοχές να ξεπερνούν κάθε προηγούμενο (πέραν των 200 αθλητών) ολοκληρώθηκε το φετινό Δ’ Επαρχιακό Πρωτάθλημα Σκοποβολής της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας, το οποίο περιλάμβανε πέντε πρωταθληματικούς αγώνες και για κάθε αθλητή και ομάδα μέτρησαν στο τέλος, τα τέσσερα καλύτερα αποτελέσματα. Στην ομαδική κατάταξη, πρωταθλήτρια για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αναδείχτηκε η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών, η οποία συγκέντρωσε 652/800, ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα του Κ. Σ. Πέρα Ορεινής με 627/800 και τρίτη η “ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ” Καϊμακλίου με 624/800. Στην ατομική κατάταξη, ο Ηλίας Χαραλάμπους του Κ.Σ. “ΠΛΟΥΜΙ” Κοκκινοτριμιθιάς με 172/200 έκοψε πρώτος το νήμα στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, όπου δευτεραθλητής αναδείχτηκε ο Κυριάκος Κυλίλης του Κ. Σ. Πέρα Ορεινής με 170/200 και τριταθλητής ο συναθλητής του Στέλιος Στυλιανού με 165/200. Πρωταθλητής στην Α’ κατηγορία των σκοπευτών αναδείχτηκε ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 185/200, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτευσε το σκοπευτής της “ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ” Θέμης Τσαγγαρίδης με 180/200.

Στη Β’ κατηγορία των κυνηγών πρώτος κατετάγη ο Χρύσανθος Νεοπτολέμου της “ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ” με 170/200, δεύτερος ο Ανδρέας Αντωνίου του Κ.Σ. “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών με 165/200 και τρίτος ο Έτης Γεωργίου του Κ.Σ. Αναλιόντα με 157/200. Οι Μίκης Φυλακτού (Κ.Ε. Λευκωσίας) και Ανδρέας Εφέ (Κ.Ε. Λυθροδόντα) εξασφάλισαν τις δυο πρώτες θέσεις στην κατηγορία των βετεράνων σκοπευτών, ενώ οι αθλητές του Κ.Σ. “Πολύκαττος” Αγίας Μαρίνας Θανάσης Κωνσταντίνου και Κώστας Γρηγορίου πρώτευσαν στους βετεράνους κυνηγούς όπου τρίτος κατετάγη ο Ανδρέας Λαζανίτης του Κ.Σ. “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών. Τέλος, στους έφηβους πρώτευσε ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης (Φραγκολίνα) και ακολούθησαν οι Παναγιώτης Νεοφύτου (Πολύκαττος) και Γιάννης Νεοφύτου (Πανσόλειος).

Η τελετή βράβευσης των πρωταθλητών θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου και ώρα 19.30 στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λευκωσίας, όπου θα προηγηθεί αγιασμός από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ταμασού και Ορεινής κ.κ. Ησαΐα. Στην τελετή θα βραβευτούν οι ακόλουθοι σε κάθε κατηγορία.

[tabs][tab title =»ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ»]

  1. Κυνηγετικός Σύλλογος “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών” 652/800
  2. Κυνηγετικός Σύλλογος Πέρα Ορεινής 627/800
  3. Κ.Σ. “Φραγκολίνα” Καϊμακλίου 624/800
  4. Κ.Σ. “Πολύκαττος” Αγίας Μαρίνας 616/800
  5. Κυνηγετική Ένωση Λυθροδόντα 614/800
  6. Κ.Σ. “ΠΛΟΥΜΙ” Κοκκινοτριμιθιάς 604/800

[/tab][tab title =»ΚΥΝΗΓΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ»]

  1. Ηλίας Χαραλάμπους “ΠΛΟΥΜΙ” Κοκκινοτριμιθιάς 172/200
  2. Κυριάκος Κυλίλης Κ.Σ. Πέρα Ορεινής              170/200
  3. Στέλιος Στυλιανού Κ.Σ. Πέρα Ορεινής 165/200
  4. Στάθης Κυρίτσης Κ.Σ. “ΑΕΤΟΣ” Πλατανιστάσας         164/200
  5. Ειρηνέος Θεφάνους Κ.Ε. Λυθροδόντα             164/200
  6. Χρίστος Παρασκευαΐδης Κ.Σ. “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών      161/200

 

[/tab][tab title =»ΚΥΝΗΓΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ»]

  1. Νεοπτόλεμος Χρυσάνθου K.Σ. “Φραγκολίνα” 170/200
  2. Ανδρέας Αντωνίου Κ.Σ. “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών 165/200
  3. Έτης Γεωργίου Κ.Σ. Αναλιόντα 157/200
  4. Γιώργος Κλεάνθους Κ.Σ. “ΦΤΕΛΙΑ” Γερίου                   156/200
  5. Δημοσθένης Δημοσθένους Κ.Σ. Αραδίππου 154/200
  6. Κούλλης Ανδρέου “ΠΛΟΥΜΙ” Κοκκινοτριμιθιάς 153/200

[/tab][tab title =»ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ»]

  1. Θανάσης Κωνσταντίνου “Πολύκαττος” Αγ. Μαρίνας 163/200
  2. Κώστας Γρηγορίου “Πολύκαττος” Αγ. Μαρίνας 139/200
  3. Ανδρέας Λαζανίτης Κ.Σ. “ΣΠΙΘΑ” Λατσιών 120/200

[/tab][tab title =»ΕΦΗΒΟΙ»]

  1. Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης “Φραγκολίνα” Καϊμακλίου 168/200
  2. Παναγιώτης Νεοφύτου “Πολύκαττος” Αγ. Μαρίνας 125/200
  3. Γιάννης Νεοφύτου “ΠΑΝΣΟΛΕΙΟΣ” Ευρύχου 115/200
  4. Χριστόδ. Χριστοδούλου “Πολύκαττος” Αγ. Μαρίνας 112/200

[/tab][tab title =»ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ»]

  1. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 185/200
  2. Βασίλης Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 184/200
  3. Λουκάς Ψημολοφίτης ΣΚΟΛΕΥ 167/200

[/tab][tab title =»ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ»]

  1. Θέμης Τσαγγαρίδης “Φραγκολίνα” Καϊμακλίου 180/200
  2. Σπύρος Σαββίδης Κ.Σ. Λακατάμειας 169/200

[/tab][tab title =»ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ»]

  1. Μίκης Φυλακτου Κ.Ε. Λευκωσίας 172/200
  2. Ανδρέας Εφέ Κ.Ε. Λυθροδόντα 145/200

[/tab][/tabs]

1 ΝΕΟΠΤΟΛΕΜΟΥ ΧΡΥΣΑΝ ΦΡΑΓΚΟΛ 99666282 Κ Β 39 45 41 45 35 205 170
2 ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΠΙΘΑ 99577448 Κ Β 40 43 41 34 41 199 165
3 ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΤΗΣ ΑΝΑΛΙΩΝΤ 99815927 Κ Β 36 40 39 39 39 193 157
4 ΚΛΕΑΝΘΟΥΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΤΕΛΙΑ 99478027 Κ Β 43 40 35 38 35 191 156
5 ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΔΗΜ   99890075 Κ Β 42 35 33 40 37 187 154
6 ΑΝΔΡΕΟΥ ΚΟΥΛΗΣ ΠΛΟΥΜΙ 97776123 Κ Β   39 40 42 32 153 153
7 ΣΚΟΥΦΑΡΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΕΛ 99566882 Κ Β   37 37 42 37 153 153
8 ΦΩΚΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ   99156870 Κ Β 39 39 37 38 33 186 153
9 ΠΑΦΙΤΗΣ ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΣΠΙΘΑ 99589687 Κ Β 37 38 33 36 41 185 152
10 ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΗΛΙΑΣ ΑΓ Μ Ξ 99339193 Κ Β 39 36 37 38 28 178 150

Ίσως σας αρέσουν

Hot News

post-image
Πήλινος Στόχος

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ: Ο Ντίνος Κωνσταντίνου κέρδισε το «Κύπελλο Λάρνακας»

   γράφει ο Ανδρέας Λαζανίτης Νικητής στον πρώτο αγώνα κόμπακ στους έφηβους ο Βαρνάβας Θεοδώρου, στους βετεράνους ο Χαράλαμπος...
Διαβάστε Περισσότερα
post-image
Σταθερός Στόχος

Αγώνες αεροβόλων όπλων Α’ κατηγορίας από τον ΣΚΟΑΑΠΘ

Ο σκοπευτικός όμιλος αποφοίτων Α.Π.Θ. προκηρύσσει διασυλλογικούς αγώνες αεροβόλων όπλων Α’ κατηγορίας-κατάταξης: Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων, Νεανίδων και τουφέκι παίδων...
Διαβάστε Περισσότερα